Oświadczenie EROD – przetwarzanie danych w czasach koronawirusa

Oświadczenie EROD – przetwarzanie danych w czasach koronawirusa

Europejska Rada Ochrony Danych osobowych wydała oświadczenie dotyczące przetwarzania danych osobowych w związku z epidemią koronawirusa.

EROD podkreśliła, że RODO nie ogranicza środków podejmowanych w ramach walki z koronawirusem. Jednocześnie rada wskazała, że mimo nadzwyczajnej sytuacji, administratorzy i podmioty przetwarzające muszą zapewnić prawidłową ochronę danych osobowych zgromadzonych w związku z epidemią.

Najważniejszy wniosek?

Oświadczenie jest oczywiście dokumentem dość ogólnym i nie zawiera dokładnych wytycznych odwołujących się do prawodawstwa poszczególnych krajów, w których obowiązuje RODO. Jednak w tekście można znaleźć kilka wskazówek przydatnych przede wszystkim dla pracodawców. Wydaje mi się, że najistotniejsza z nich dotyczy informowania o chorobie pracowników. Jaka wskazała EROD, pracodawcy powinni informować pracowników o przypadkach COVID-19 i podejmować odpowiednie środki ochronne, ale nie powinni przekazywać więcej informacji niż jest to konieczne. W przypadkach, w których niezbędne jest ujawnienie nazwiska pracownika, który zarażony jest wirusem (np. w kontekście profilaktyki), a prawo krajowe na to zezwala, zarażeni pracownicy powinni zostać poinformowani z wyprzedzeniem.

Pełna treść oświadczenia dostępna jest tutaj.

Inne wpisy